Co warto wiedzieć

Aktualności

Gdzie zakupić najzdrowsze i jak je dobrać – oliwa z oliwek extra virgin?

Wybór właściwej oliwa z oliwy może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę ilość dostępnych opcji. Aby stworzyć najodpowiedniejszego wyboru, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów: 1. Oliwa z oliwek rodzaje:
Extra Virgin Olive Oil (Oliwa Extra Vergine): Najdoskonalszej jakości oliwa z oliwek extra virgin, produkowana na zimno, bez wykorzystania chemikaliów. Powinna mieć zły stopień kwasowości (poniżej 0,8%). Przedstawia się intensywnym smakiem i aromatem.
Virgin Olive Oil (Oliwa Vergine): Oliwa z pierwszego tłoczenia co to znaczy Również tłoczona na zimno, ale o dość wyższej kwasowości (do 2%). Smak i aromat są mniej wyraziste aniżeli w oliwie extra vergine.
Pure Olive Oil (Oliwa Czysta): Mieszanka oliwy czyszczonej i virgin. Proces rafinacji usuwa sporo prozdrowotnych składników, co sprawia, że ta oliwa z oliwy jest mniej wartościowa.
Pomace Olive Oil (Oliwa z Wytłoków): Najgorszej jakości oliwa z oliwek rodzaje, uzyskiwana z wytłoków oliwek przy zastosowaniu chemikaliów. Ma najmniej wartości odżywczych.
2. Kwasowość – tania oliwa z oliwek Mniejsza kwasowość jest wskaźnikiem wyższej jakości. Dla oliwa z oliwek extra virgin poziom kwasowości nie powinien przekraczać 0,8%.
3. Pliwa z pierwszego tłoczenia co to znaczy
Oliwa z oliwy jest produktem, jaki z czasem traci swoje właściwości zdrowotne i smakowe. Najkorzystniej jest wyselekcjonować oliwę, jaka została niedawno tłoczona ma jak najdłuższy okres ważności do spożycia.


4. Kraj pochodzenia
Niektóre obszary są szczególnie znane z produkcji wysokiej jakości oliwy z oliwek, np. Włochy, Hiszpania, Grecja. Wiedza o kraju pochodzenia może być znakiem jakości, jednak warto zwrócić uwagę również na region i producenta.
5. Certyfikaty jakości oliwa z oliwek extra virgin https://vivaoliwa.pl/na-co-zwrocic-uwage-kupujac-oliwe
Szukaj oznaczeń takich jak DOP (Denominazione di Origine Protetta), PDO (Protected Designation of Origin), czy PGI (Protected Geographical Indication). Zapewniają one, że oliwa z oliwek rodzaje pochodzi z danego terenu i spełnia rygorystyczne normy jakościowe.
6. Opakowanie
Oliwa z pierwszego tłoczenia co to znaczy winna być trzymana w ciemnych, szklanych butelkach lub puszkach, aby chronić ją przed promieniowaniem i stratą wartości. Plastikowe opakowania są mniej zalecane, bowiem mogą przepuszczać światło oraz nie gwarantują wystarczającej ochrony.
7. Smak i aromat
Warto spróbować oliwę przed zakupem, jeżeli jest taka możliwość. Doskonałej jakości oliwa z oliwek extra virgin winna zawierać świeży, owocowy smak i aromat z nutami trawiastymi, ziołowymi lub owocowymi. Unikaj oliwy, jaka ma nieprzyjemny zapach.
8. Cena
Większa cena często idzie w parze z doskonalszą jakością, ale nie zawsze. Warto zwrócić uwagę na wszystkie powyższe elementy, a nie wyłącznie na cenę, aby dokonać dobrego wyboru tania oliwa z oliwek.
Zwracając uwagę na te elementy, możesz mieć gwarancję, że kupujesz oliwa z oliwy, jaka nie tylko wzbogaci Twoje potrawy, lecz też przyniesie korzyści zdrowotne. Na rynku dostępne są dodatkowo rodzaje oliwy z oliwek Kluczowe jest, aby poznać, że termin „light” nie stosuje się do jej kaloryczności – każda oliwa z oliwek extra virgin ma podobną zawartość kalorii. Powiedzenie to oznacza raczej o delikatnym smaku tej oliwy.
Co warto wiedzieć o oliwie „light”?